Odpowiednie nawodnienie organizmu w codziennym życiu – woda a zdrowie

U osoby dorosłej woda stanowi około 65-70% masy ciała. Gdy zaczyna jej brakować, pojawiają się problemy z koncentracją, bóle głowy i zmęczenie. Odpowiednie nawodnienie organizmu to klucz do zachowania go w zdrowiu i dobrej kondycji.

Ile wody powinna wypijać osoba dorosła?

Zgodnie z obowiązującymi normami żywienia mężczyźni powinni pić około 2,5 litra wody każdego dnia, a kobiety 2 litry. Gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka, należy pić jej jeszcze więcej. Nawadnianie organizmu latem jest szczególnie ważne, ponieważ pomaga uniknąć udaru cieplnego. Poza tym to woda odpowiada za prawidłową regulację temperatury ciała.

Osoby, które pracują fizycznie, szczególnie powinny dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu i pić wodę w trakcie pracy. W wielu firmach dostępny jest dystrybutor filtrujący wodę Aquamo. Dzięki temu pracownicy mają cały czas świeżą wodę. Mogą z niej korzystać także do przygotowywania napojów: kawy i herbaty.

Zalety picia wody

Picie wody ma mnóstwo zalet, choć oczywiście najważniejszym powodem, dla którego powinno się to robić, jest prawidłowe nawodnienie organizmu. Poza tym woda wpływa korzystnie na:

Częste picie wody sprawia, że krew ma odpowiednią gęstość. To z kolei wpływa na ciśnienie. Tym samym prawidłowe nawodnienie zmniejsza ryzyko wielu chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak zawał, udar i wylew.

Picie wody jest także ważne w czasie infekcji. Pomoże obniżyć gorączkę i nawilżyć gardło. Woda pomaga też złagodzić przekrwienie błony śluzowej, co zmniejsza objawy kataru.

Objawy i skutki odwodnienia

Odpowiednie nawodnienie organizmu sprawia, że procesy metaboliczne, które w nim zachodzą, przebiegają prawidłowo. Pierwsze objawy odwodnienia widoczne są znacznie wcześniej niż wtedy, gdy pojawia się pragnienie. Ból głowy, brak koncentracji i zmęczenie mogą być bezpośrednią przyczyną tego, że organizmowi potrzebna jest kolejna dostawa wody.

Gdy człowiek odczuwa pragnienie to ostatni moment, by się napić wody. Inaczej pojawić mogą się znacznie bardziej poważne konsekwencje:

Co zrobić, by pić więcej wody

Wielu ludzi zapomina o tym, by przez cały dzień regularnie nawadniać organizm. W codzienne nawodnienie organizmu wlicza się także inne napoje, ale to picie wody niesie za sobą najwięcej korzyści. Żeby wyrobić sobie nawyk picia wody, można stosować sprawdzone przez innych sposoby, dzięki którym udaje im się zadbać o prawidłowe nawodnienie:

Nie bez powodu mówi się, że woda to źródło życia. Regularne dostarczanie wody organizmowi będzie mieć wpływ na to, jak on funkcjonuje. Każda komórka ludzkiego ciała potrzebuje wody do prawidłowego działania. Żeby procesy, o których nikt nie pamięta na co dzień, przebiegały prawidłowo, należy prawidłowo nawadniać organizm.

Zobacz więcej