Jaka twardość wody jest najlepsza? Jaką powinniśmy mieć w domu?

Woda to związek chemiczny, który jest kluczowy dla naszego zdrowia. To ona bierze udział w szeregu reakcji biochemicznych, które zachodzą w naszym organizmie. Dlatego ważne jest, aby mieć w domu dostęp do wody o odpowiedniej twardości. Jaki powinien być jej optymalny poziom?

Twarda woda – czym jest?

Woda jest rozpuszczalnikiem dla wielu różnych substancji chemicznych. Dzięki nim zyskuje określone właściwości, które mogą mieć wpływ na nasze zdrowie lub pracę urządzeń AGD. Twardość wody to parametr, który ma bardzo istotny wpływ na nasze samopoczucie, ale i sposób pracy urządzeń zasilanych z instalacji wodociągowej. Określa on ilość rozpuszczonych w wodzie soli wapnia i magnezu. Im jest ich więcej, tym woda jest twardsza.

Na marginesie warto dodać, że w chemii wyróżnia się dwa rodzaje twardości: węglanową i niewęglanową. Tej pierwszej łatwo można się pozbyć na skutek gotowania wody. Z kolei zawartość pierwiastków niewęglanowych jest stała i to niezależnie od tego, czy wodę poddamy obróbce cieplnej.

Czy twardość wody można sprawdzić?

Tak, jak najbardziej. Co więcej, można to zrobić za pomocą ogólnodostępnych akcesoriów pomiarowych. Jak sprawdzić twardość wody? Wystarczy użyć specjalnego testera bądź wysłać próbki do laboratorium. Uzyskany wynik pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie, jaki poziom twardości ma nasza woda.

Wpływ twardej wody na organizm i sposoby jej zmiękczania

Jaką twardość powinna mieć woda? Zaleca się, aby jej wartość nie była wyższa niż 10 dh. W przeciwnym razie, grozi nam uszkodzenie urządzeń AGD, instalacji wodnych, a także ryzyko szybszego przesuszania skóry i włosów, co wiąże się z występowaniem podrażnień.

Jak poradzić sobie z nadmiarem kamienia w wodzie? Rozwiązaniem tego problemu może być dystrybutor wody podłączany do sieci. Dzięki niemu uzyskujemy smaczny i zdrowy napój, który jest zmiękczony, ale też pozbawiony patogenów, ciał obcych (np. żwiru, piasku) i innych składników, które mogłyby zaszkodzić naszemu zdrowiu. Dystrybutor filtrujący wyposażony jest w zestaw filtrów, które umożliwiają szybkie i wydajne oczyszczenie wody z niepożądanych substancji i związków chemicznych.

Woda filtrowana jest bezpieczna dla naszego organizmu. Dlatego warto pić wodę poddaną dokładnemu procesowi oczyszczenia, który zachodzi w dostępnych u nas dystrybutorach filtrujących.

Zobacz więcej