Dostęp do wody pitnej w przedszkolu – jak zachęcić dzieci do picia wody?

Czysta, niegazowana woda pełna naturalnych składników odżywczych, to najlepszy napój, jaki możemy zaproponować naszemu dziecku. Dobre nawyki można kształtować już od dziecięcych lat. W tym procesie bardzo pomocne może okazać się wsparcie ze strony… przedszkola, gdyż to w nim dziecko spędza znaczną część swojego dnia.

Skąd wziąć wodę w przedszkolu?

Zanim przejdziemy do konkretnych metod promowania picia czystej wody w przedszkolu, zastanówmy się, skąd będziemy ją pozyskiwać. Woda dostępna w butelkach raczej nie wchodzi w grę. Trudno sobie wyobrazić sytuację, kiedy to w przedszkolnych pomieszczeniach znajduje się kilka palet z wodą mineralną. Problemem dla placówki będzie też magazynowanie odpadów. W końcu na jednej palecie można umieścić nawet kilkaset butelek PET.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest stacjonarny dystrybutor wody w przedszkolu, który wcześniej został podpięty do instalacji wodociągowej. Dzięki temu może on na bieżąco filtrować wodę, a następnie podawać ją dzieciom nawet w bardzo dużych ilościach.

Jak zachęcić dzieci do picia wody w przedszkolu?

Każdy rodzic wie, że maluchy z reguły preferują przyzwyczajenia. Gdy dziecko kilka razy z rzędu będzie czytać książkę z tatą, to w kolejnych dniach nie pozwoli, aby sposób celebracji wspólnych chwil miał się zmienić. To samo można zrobić w kontekście promowania tego, czym jest czysta woda w przedszkolu.

Do przedszkola można też zaprosić osoby, które na bieżąco zajmują się promowaniem tego, jak ważna jest czysta woda w przedszkolu i dlaczego warto ją pić. Do podobnych działań można zachęcać np. rodziców. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo, że tematyka zajęć w przedszkolu zostanie przez dzieci utrwalona.

O czym pamiętać, promując wodę w przedszkolu?

Dystrybutor filtrujący to tylko jeden z elementów kształtujących postawy dzieci. Warto je wychowywać tak, aby miały one świadomość, jak ważne jest zdrowe żywienie. Nie chodzi tu o zakazy lub nakazy. Dziecięce przyzwyczajenia warto formować w taki sposób, aby maluch mający przed sobą np. gazowany napój i czystą wodę, świadomie wybrał to drugie.

Jednym słowem, czysta woda nie powinna kojarzyć się z przymusem, lecz ze zdrowym odżywianiem i dobrym samopoczuciem.

Zobacz więcej