Czy woda może się przeterminować lub zepsuć?

Czy woda – z perspektywy biologii – może się zepsuć? Wszak mówimy o cieczy, która nie posiada własnego smaku ani zapachu i co najważniejsze jest neutralna pod kątem chemicznym.

Woda – czym jest i jaki ma wpływ na organizm człowieka?

Ciekła woda to największy skarb, jaki mogła nam dać nasza planeta. Związek dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu bierze udział w praktycznie wszystkich reakcjach chemicznych, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jedną z największych zalet wody jest jej zdolność do rozpuszczania różnych substancji i związków chemicznych. To dzięki nim możemy skutecznie się nawadniać, zaopatrując swoje ciała w niezbędne związki zwane anionami i kationami.

Czy woda ma datę ważności? Niestety, nawet najczystsza ciecz zamknięta w butelkach i innych pojemnikach z biegiem czasu traci swoje prozdrowotne właściwości. Czy woda może się przeterminować? Jak najbardziej. Na każdej butelce umieszczona jest data ważności wody, po której upływie lepiej jej nie spożywać.

Dlaczego woda w butelce traci swoje walory smakowe?

Nie można zapominać, że data ważności wody butelkowanej dotyczy produktu, który jest przechowywany w odpowiednich warunkach. Zawartość zwykłej butelka o pojemności 1,5 litra powinna zostać wypita najpóźniej w ciągu jednej doby od otwarcia. W przeciwnym razie narażamy się na szereg problemów o charakterze trawiennym.

Istotny jest również sposób przechowywania wody. Najlepiej umieścić ją w miejscu:

Zauważmy, że nawet odstana woda zaczyna inaczej smakować. Zmiana ta wynika z obecności ciepła, promieni słonecznych, ale też bakterii i innych drobnoustrojów, które wpływają na smak wody.

Woda butelkowa a dystrybutor – różnice

Dystrybutor butlowy to urządzenie, w którym czysta woda jest odizolowana od środowiska zewnętrznego. Dzięki temu proces namnażania bakterii i innych drobnoustrojów zachodzi w niej znacznie wolniej. W przypadku urządzeń podłączonych do sieci wodociągowej jest nieco inaczej. Tego typu dystrybutor filtrujący wodę jest wyposażony w specjalny wkład, który usuwa zanieczyszczenia i sprawia, że woda czerpana z instalacji jest czysta i smaczna, a co najważniejsze – zawiera wszystkie istotne z punktu widzenia ludzkiego zdrowia substancje. Co więcej, jest ona czerpana na bieżąco, w sposób przepływowy, dlatego nie zalega w dystrybutorze.

Reasumując, najlepiej pić świeżą, czystą wodę, która posiada wszystkie najważniejsze substancje odżywcze. W końcu to ona najlepiej nawadnia i oczyszcza nasz organizm, stymulując procesy metaboliczne.

Zobacz więcej